עד כמה לימודים בתחום בריאות הנפש מתאים לי?

אם תמיד נמשכתם לתחום בריאות הנפש, ישנם מספר מסלולי לימוד שעשויים להתאים לכם ויהוו עבורכם את האפשרות לדריסת רגל בעולם הטיפולי. לקראת הרשמה ללימודי תואר או לימודים אקדמאיים? השורות הבאות עבורכם, הנה כמה דגשים שאולי לא הכרתם.

תחום הבריאות הנפש הוא רחב, והוא כולל בתוכו מספר מסלולי לימוד שמתמקדים בשיטות טיפול שונות. בעוד שחלק משיטות הטיפול מתמקדות בגישות ביהביוריסטיות-קוגניטיביות, שיטות טיפול אחרות מתמקדות בתאוריות פסיכו-אנליטיות. מעבר לשיטות אלו, קיימות בעולם בריאות הנפש שיטות טיפול נוספות שניתן ללמוד בלימודים אקדמאיים, במסגרות של קורסי העשרה ועוד. בין שיטות הטיפול השונות, תוכלו למצוא למשל מסלול לימודי פסיכותרפיה אשר יאפשרו לכם להעניק טיפולים של אחד על אחד בקליניקה פרטית. יש לציין, מסלול לימודים זה בד"כ יהיה פתוח לאנשי מקצוע מהתחום, כמו למשל עובדים סוציאליים שרכשו מספר שנים של ניסיון בשטח.

מסלולי לימוד אקדמאיים שכדאי להכיר

כשם שאתם יכולים לבדוק את זכאותכם להירשם למסלול לימודי פסיכותרפיה באקדמיה, אתם יכולים גם לבדוק מסלולי לימוד נוספים. מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ועוד, הם חלק ממסלולי הלימוד שיכולים להקנות לכם כרטיס דריסת רגל בעולם בריאות הנפש.

חשוב לדעת, אם אתם רוצים לעבוד במקצועות טיפוליים, אתם כנראה תצטרכו להמשיך ולהרחיב את הידע שלכם (מעבר ללימודי BA). במילים אחרות, רוב המקצועות הטיפוליים מצריכים הקניית ידע נרחב יותר מאשר הידע הנרכש במסלולי הלימודים של התואר הראשון. אם למשל תחליטו להירשם למסלול של מדעי ההתנהגות, זה לא אומר שאתם תוכלו לעבוד פסיכותרפיסטים, ממש לא.

הדרך שצריך לעבור בכדי לעבוד בתור פסיכותרפיסטים

לאחר שתסיימו את לימודי התואר הראשון בעבודה סוציאלית, מדעי ההתנהגות או בתחום אחר, תוכלו להתחיל את לימודי התואר השני שלכם. זה בדרך כלל המסלול הנהוג על ידי אנשי מקצוע רבים, אבל זהו לא כלל אצבע.

במקרים לא מעטים, סטודנטים מחליטים להירשם ללימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית, לעבוד מספר שנים בשטח ולהירשם למסלול טיפולי בתחום הפסיכותרפיה. אם תחליטו שמסלול לימודי פסיכותרפיה זה מה שנכון לכם, תוכלו לבדוק את תנאי ההרשמה למסלול זה באחת מהאוניברסיטאות או המכללות בארץ (או בחו"ל). וגם בתחום זה, ישנן גישות שונות שמתמקדות בפסיכותרפיה משולבת, באוריינטציה פסיכואנליטית, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס ואפילו פסיכותרפיה ברוח היהדות.

חובה להחזיק בתואר שני בכדי לעבוד בתור פסיכותרפיסט?

בעוד שחלק ממסלולי הלימוד של פסיכותרפיה יחייבו תואר שני, לתחומי פסיכותרפיה אחרים אפשר להירשם כאשר אתם מחזיקים בתואר ראשון בלבד. למשל, עבודה סוציאלית, כמו שהזכרנו כאן בשורות למעלה. מי שעבד בתור עובד סוציאלי במשך מספר שנים, עשוי להימצא מתאים למסלול של לימודי פסיכותרפיה באחת מהאוניברסיטאות.

וכאן זה המקום לציין, שאמנם התואר השני לא תמיד יהיה חובה בכדי לעבוד בתור פסיכותרפיסטים, אבל תואר שני בהחלט יכול להעשיר אתכם באופנים משמעותיים. אם אתם מחויבים לטיפול באנשים, אתם, במקום מסוים, צריכים להיות מחויבים להתפתחות אישית גם אצלכם. וזו הסיבה לכך שעובדים סוציאליים רבים אשר מתקבלים למסלול של לימודי פסיכותרפיה עדיין מעדיפים להעשיר את עצמם בעזרת הרשמה ללימודי תואר שני.

יצירת קשר מהירה