כיצד מבחן איתור מחוננים מסייע בבחירת המקצוע העתידי של הילד?

האם מבחן שמתעסק באיתור של מחוננים יכול לתרום בבחירת המקצוע העתידי של הילד? לפני שנענה על זה, בואו נבין ביחד מה הוא המבחן הזה, כיצד הוא מתקשר ללימודים האקדמאיים בהמשך דרכו הלימודית של הילד ועוד.

במהלך שנות לימודיו הראשונות של הילד, הוא לומד כיצד לפתח מיומנויות חברתיות, לזהות יכולות וכישורים שהוא עשוי להיות חזק בהם ועוד. בעוד שחלק מהילדים מפגינים יכולות ממוצעות ומעלה, וזה בסדר גמור, חלק אחר מהילדים יפגינו יכולות מסוימות המאופיינות עם מחוננים. בכדי לאבחן את מחוננותו של הילד ולזהות באילו תחומים הוא עשוי להיות חזק במיוחד, ניתן להעביר את הילד מבחן מחוננים נרחב. ואם חושבים על זה יותר לעומק, מבינים מיד שהמבחן הזה יכול לתרום רבות בזיהוי המקצוע הפוטנציאלי העתידי של הילד. אם למשל הילד מאוד חזק בתחומים ריאליים, יהיו מקצועות שיתאימו כמו ראיית חשבון, עריכת דין, אולי גם רפואה ועוד. 

מה זה בעצם מבחן שמאתר מחוננים?

מבחן שמאתר מחוננים הוא מבחן שבוחן את סך היכולות והכישורים של הילד, החל מתחומים הומאניים ועד תחומים ריאליים. מבחן איתור מחוננים נערך במספר שלבים שונים. כחלק מהשלבים שכוללים ביצוע מבחנים שונים, הילד גם עובר ראיונות פרונטליים מול אנשי מקצוע ואבחון.

בעוד שישנם ראיונות כלליים שהילד או הילדה עוברים, הילדים גם עוברים ראיונות פרונטליים לאחר ביצוע משימות מסוימות. שלבים אלו מסייעים למומחים לאבחן את המחוננות של הילד, כלומר את סוגה. וכאן בעצם קבור הכלב, בסוג המחוננות. בעוד שילדים מסוימים יהיו מחוננים בכישורים ותחומים מסוימים, ילדים אחרים יהיו מחוננים באספקטים אחרים. כשייקבע במכון המחוננים סוג המחוננות של הילד, יהיה ניתן להסיק מכך על האפשרויות שפתוחות בפניו בהמשך דרכו הלימודית ואפילו המקצועית.

מה כולל מבחן איתור המחוננים?

מבחן איתור מחוננים כולל בתוכו מבחנים המתמקדים בפתרון בעיות מילוליות, פתרון בעיות מספריות, פתרון בעיות לוגיקה, מבחנים ממוחשבים, מבחנים הבודקים יכולות מוטוריקה פיזית ועוד. בין היתר, מבחן איתור מחוננים גם יתמקד ביכולות הוורבליות של הילד, יכולות הריכוז שלו או שלה, היכולת לבצע מספר מטלות במקביל וכו'.

אם אתם מעוניינים להכיר את מבחן איתור המחוננים יותר לעומק ולהיות מוכנים אליו, אתם יכולים לסקור אתרי אינטרנט שונים (כולל זה של משרד החינוך) שמציעים הדרכות למבחני מחוננים. באתרי האינטרנט האלו תוכלו למצוא דוגמאות של מבחני מחוננים מסוגים שונים, כמו גם פתרונות לאותן דוגמאות.

האם חובה להעביר את הילד מבחן מחוננים בכדי להעריך את עתידו?

לגמרי לא חובה להעביר את הילד מבחן איתור מחוננים בכדי לדעת להעריך את עתידו הלימודי או המקצועי. יחד עם זאת, המבחן עשוי לתרום רבות לילד, מהבחינה שהוא יזכה להכיר את עצמו הרבה יותר לעומק. כמו כן, המבחן יסייע לכם, ההורים, להכיר בכישורים והיכולות של הילד.

לאחר שעוברים את מבחני איתור המחוננים, הן לילד והן להורים יש הרבה יותר מחצי מושג באשר לחוזקות והחולשות של הילדים. בסופו של דבר, הכפר הגלובלי של העידן של היום מציע המון אופציות תעסוקה לאדם הבוגר, וזה עשוי לבלבל את אלו שמחפשים את כיוונם המקצועי בחיים. אם אפשר לנסות לענות על שאלות אלו עוד בילדות, זה עשוי להיות מועיל במיוחד.

יצירת קשר מהירה